Munkanélküliség Amerikában
A recesszió 7,9 millió dolgozóval végzett az Egyesült Államokban. Sokan közülük nem is térhetnek vissza munkájukba. „A gazdasági recesszió olyan elsöprő erejű volt, hogy a magánszektorban visszanyert 600.000 munkahely mellett 8 milliót elvesztettünk”, állítja Lakshman Achuthan elemző. Idén havonta közel 100 ezer munkahely létesült. Ez sokkal gyorsabb bővülés, mint az 1991-ben és 2001-ben elszenvedett válság után. De ha a munkaerő-felvétel üteme megkétszereződne, akkor is csak 2013-ra állna vissza a válság előtti állapot. A munkaerőpiacot azonban előbb sújtja a következő recesszió, mint ahogy az talpra állna.
A lassuló gazdasági növekedés ellenére Achuthan nem számít újabb mélypontra az idén Amerikában. De a lassabb növekedés és a nagyobb volatilitás kombinációja akár három további válságot is előidézhet az elkövetkező évtizedben. Az elemző szerint „új korszakba léptünk, ahol az Egyesült Államok több válságot fog megélni, mint amire bármelyikünk számítana.”
Gond, hogy sok munkanélküli olyan területen dolgozott, ahol kevés az esély a válság előtti állapotokra. „A nem megfelelő képzettségű emberek a nem megfelelő helyen vannak, nem megfelelő időben”, fejti ki John Silvia szakértő. Véleménye szerint Kalifornia és Florida építőmunkásai és Michigan autóipari dolgozói másutt és máshogyan kell, hogy keressék kenyerüket. „Legalább a fele azoknak, akik elvesztették munkájukat más munkára kényszerül”.
2008 eleje óta a lakásépítési piacon közel 1 millióan vesztették el állásukat, az autópiacon pedig 300 ezer ember vált munkanélkülivé gyárbezárások miatt. A pénzügyi és lakáspiacon több mint félmillióan lettek munkanélküliek.
„Ezeken a területeken keletkezett a legnagyobb buborék. Nem csoda tehát, hogy itt a legnagyobb a veszteség” állapítja meg Scot Melland, egy fejvadász cég vezetője.
Az elvesztett munkahelyek visszaállítása a problémák csak egy részét oldja meg. Havonta 150 ezer fiatal lép a munkaerőpiacra. A tátongó lyuk tehát egyre mélyebb. Ez azt jelenti, hogy 10,6 millió új munkahelyet kellene teremteni ahhoz, hogy a lakosság ugyanakkora része rendelkezzen munkahellyel, mint három évvel ezelőtt. Ha a munkahely-teremtés újabb három évet vesz igénybe, az további 3,5 millió új állást igényel a folyamatos népesség-növekedés miatt.
Az Egyesült Államokban a munkanélküliség jelenleg 9,5 százalékos. A válság előtti nyáron ez 4,4 százalék volt, ami egyelőre távolinak tűnik.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED előrejelzése szerint a munkanélküliség 2012-ig legalább 7 százalék lesz, hosszú távon pedig 5,3 százalékra számíthatunk.
Forrás: www.cnnmoney.com
www.eurosapiens.hu