1. Határozzuk meg a célokat. Mit szeretnénk vásárolni a félretett pénzünkből, az mennyibe kerül - írjuk le rövid távú és hosszú távú terveinket.
2. Határozzuk meg, mikor szeretnénk elérni célunkat. Bontsuk kisebb időszakokra (pl. hónapokra), és állítsunk fel teljesíthető célokat. Mennyi pénzt kell hetente, havonta, évente megtakarítanunk célunk eléréséhez?
3. Írjuk le rendszeresen, mire költünk. Legyünk részletesek, ne hagyjuk ki az aprónak dolgokat (pl. bevásárláskor ne csak a nagyobb tételeket jegyezzük fel, hanem a chips, csoki és egyéb rágcsákat is). Ezeket rendezzük kategóriák szerint: rezsi, napi fogyasztási cikkek, hitel, szórakozás stb. Ez olyan, mint egy lelet!
4. Csökkentsük kiadásainkat. Megtakarításunk vagy adósságunk nem más, mint a keresett és az elköltött pénz közti különbség. Ha kiadásaink közt találunk olyat, amire nincs nagy szükségünk, mellőzzük a jövőben! Inkább tegyük félre azt a pénzt vagy költsük adósságaink visszafizetésére.
5. Legyünk kíméletlenek magunkkal szemben. Nézzük át havonta feljegyzett kiadásainkat. Legtöbbször rengeteg olyan tételt találunk, ami nélkülözhető - egy időre legalábbis biztosan. Határozzunk meg fontossági sorrendet költekezéseinkben. Mi az, amire mindenképpen szükségünk van? Mi az, amire egyáltalán nincs szükségünk? Néhány további ötlet:
- Gázszámla: hogyan tudjuk lefaragni, hogyan tudunk kevesebb gázmennyiséget elhasználni?
- Villanyszámla: hogyan tudjuk lefaragni, hogyan tudunk kevesebb áramot használni?
- Telefonszámla: hogyan tudjuk közel nullára csökkenteni telefonszámlánkat? Ha van internet-hozzáférésünk, az email vagy chat, skype segítségével drasztikusan lefaraghatjuk telefonszámlánkat.
- Tudunk olcsóbb helyen ebédelni? Otthon főzni?
- Bevásárlás: le tudunk mondani (akár átmenetileg) az üdítőről, rágcsáról, alkoholról, cigarettáról? Havonta sokezer forintot tudunk spórolni velük!
- Folytassuk a listát!
6. Csak semmi hitelkártya! A hitelkártyát lehet okosan használni, ha rendelkezünk megtakarítással. De ha azért kell, mert most egyáltalán nincs pénzem vásárlásra, mégis szeretnék venni magamnak valamit, felejtsük el!
7. Vezessük pontosan, mennyi pénzünk van és hol (készpénzben, bankszámlán, betétben, más befektetési formában).
8. Döntsük el, a megtakarított pénzt hol helyezzük el. Ha befektetésben gondolkozunk, alaposan tájékozódnunk kell. Hozam, kockázat, likviditás - a 3 közül kettőt fel kell áldoznunk a harmadik érdekében. Ne feledkezzünk meg a pénzügyi termékek költségeiről, feltételeiről sem!
9. Fizessünk először magunknak, aztán költekezzen csak. Tegyünk félre először, és a maradékból költsünk, ne fordítva! Teljesen más a megmaradt pénzből félretenni, mint először megtakarításra elkülöníteni pénzt, és aztán költeni!
www.eurosapiens.hu