HASZNOS MUTATÓK
A befektetési alapok megismeréséhez, összehasonlításához meg kell ismernünk az olyan fogalmakat, mint a volatilitás, földrajzi kockázat, devizális kockázat, sharpe-mutató, R-négyzet stb.
- Volatilitás: a hozam ingadozása. Hosszabb távon „kiegyenesedik” a múltbeli tapasztalatok szerint (ami nem garancia a jövőbeni eseményekre).
- Minél később akarjuk visszakapni befektetésünket, annál magasabb kockázatot tudunk vállalni, annál magasabb hozamra számíthatunk.
- Kockázatvállalási hajlandóság: mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy az esetleges veszteség mennyire elviselhető (jó volatilitás, rossz volatilitás megítélésének képessége).
- Földrajzi kockázat: az alap befektetési célterületének országkockázata.
- Devizális kockázat: a befektetési eszközök pénznemének a forinthoz viszonyított árfolyamkockázata.
- Sharpe-mutató: az alap kockázatmentes hozamán (jellemzően az állampapírok hozama) feletti részét elosztjuk az alap hozamának átlagos ingadozásával (szórás). Nagyobb Sharpe-mutató = nagyobb többlethozam.
- Szórás: hozamok számtani átlagtól vett eltérésének négyzetes átlaga.
Magasabb érték = nagyobb kilengések, kockázat.
- Béta: referenciaindexhez viszonyított elmozdulás (relatív volatilitás). Referenciaindexnek (idegen szóval benchmark) nevezzük pl. azt a másik befektetési alapot, mely hasonló módon működik, hasonló elvek alapján. Irányadó hozam vagy piaci index, melyhez egy alap teljesítményét mérjük.
- Alfa: referenciaindexhez viszonyított, kockázatvállalással kiigazított többlethozam.
- R-négyzet: a referenciaindex együttmozgási mutatója.
Fenti mutatók segítenek a tudatos és alapos döntéshez. Pénzügyi tudással nem rendelkezők azt gondolják, ezek csak szakembereknek; bankároknak, közgazdászoknak szólnak. Holott bárki használhatja, így összehasonlíthatja az alapokat.
EGYÉB SZEMPONTOK A VÁLASZTÁSHOZ
- Alapkezelői díjak mértéke.
- Alapok múltbeli teljesítményének összehasonlítása: csak azonos befektetési stratégiájú alapok azonos időszakra vonatkozó, azonos módon számolt teljesítményeit hasonlítsuk össze.
- Múltbeli teljesítmény, hozam nem nyújt semmiféle garanciát a jövőbeni eredményre!
· Vételi, eladási díjak, egyéb jutalékok, kamatok.
· www.bamosz.hu – nézd meg, mit tartalmaz az oldal!
BEVA
Befektető-védelmi alap, mely korlátozott vagyoni biztosítást nyújt abban az esetben, ha valamely tagja a meghatározott ügyfélköveteléseket fedezet hiányában nem képes kiadni, vagyis a letétek kiszolgáltatására vonatkozó kötelezettségét nem tudja teljesíteni.
· A BEVA maximum 20.000 eurónak megfelelő forintösszegig kártalanítja tagjait. Ez alól kivétel:
- ha a befektetővel szerződő szervezet a szerződés megkötésekor nem volt tagja a Bevának,
- ha a követelés bankbetéten alapul,
- ha a követelés alapja a befektetés értékvesztése,
- ha a befektető a 2001. évi CXX. törvény (Tpt.) szerint kizárt a kártalanításból,
- ha a befektető nem rendelkezik biztosított szerződéssel, illetve követelése nem a Beva tagjának birtokába került pénz vagy értékpapír kiadására vonatkozik,
- ha a befektető a Beva-tag nyilvántartásaiban nem szerepel.
· Ugyancsak nem fizetheti ki a Beva a kártalanítási összeg törvényi maximumát - amely 2009. november 1. napjától 20.000 eurónak megfelelő forintösszeg - meghaladó összeget.
· Nem fizethető kártalanítás a jogszabályi feltételek hiányában, kizárólag méltányossági alapon.