Vegyél sokat!
Forrás: CnnMoney
„Friss diplomás vagyok, egy cégnél dolgozom. Van némi megtakarításom, nyitottam egy online számlát részvény-kereskedésre, de fogalmam sincs, mi alapján válasszak részvényt?”
Ne egy részvényt vegyél. Vásárolj sokat! Talán őrültségnek tűnik, hogy pont az vegyen sokat, aki egyet sem tud kiválasztani, mégis ez lehet a jó megoldás. Miért? Mert ezzel csökkented a kockázatot!
A részvénybefektetés sokféle kockázatot jelent. Kettőt azonban ki kell emelnünk.
Az egyik rögtön a részvénypiacon való jelenlét. Az árfolyamok ingadoznak, akár szélsőséges értékek között, akár percek alatt. A másik pedig az adott részvényre jellemző kockázat. Egy hirtelen napvilágra jött kedvező vagy rossz hír az általános tendencia ellenére pillanatok alatt új irányba repítheti értékpapírunkat.
Ha részvénnyel kereskedsz, muszáj a tőzsdén lenni - ez ellen nincs mit tenni. Egy bizonyos részvény kockázatát viszont már lehet csökkenteni. Erre megoldás a diverzifikáció, vagyis a sok különböző részvényt tartalmazó portfolió.
Ha az összes pénzünket egy részvényre, értékpapírra tesszük fel, akkor egy esetleges csőd következtében nagy bajba kerülhetünk. De ha tőkénket elosztjuk több részvény között, ezt a kockázatot minimálisra csökkenthetjük. Kicsi a valószínűsége annak, hogy pl. 10 vagy 100 cég megy egy időben tönkre.
Egyszerre sok részvény menedzselése sokba is kerülhet. Minden adáskor és vételkor részvényenként tranzakciós díjat fizetünk, amit ki kell termelnie befektetéseinknek. Erre is van megoldás: vásárolhatunk részvényindexet. Egy index tartalmazhatja kis, közepes és nagyvállalatok részvényeit a legkülönbözőbb szektorból. Mindehhez aránylag jó áron, sokkal olcsóbban hozzájutunk, mintha egyenként vásárolnánk meg őket. Vásárolhatunk ETF (Exchange Trade Fund) alapot is, ami egy adott tőzsde (pl. a Budapesti Értéktőzsde) teljesítményét követi le.
További védelem, ha nem a részvénypiacon fektetjük be összes pénzünket, hanem pl. a pénzpiacon (bankbetét, kötvény) vagy más befektetési területen. Ezzel a részvénypiacon való jelenlét kockázatát ellensúlyozzuk.
Ha mégis mindent egy részvényre teszünk fel, akkor a legmagasabb tandíjat kell megfizetnünk – és a végére el is olvadhat a tőkénk.