Nem mindegy, amatot vagy hozamot ígérnek nekünk. Nagy különvség van köztük, de ha tudjuk, mi a különbség köztük, nem érhet nagy meglepetés. Tisztázzuk, mikor mit kapunk!
Kamat: az a pénzösszeg, amit az fizet nekünk, akinek kölcsönadtuk pénzünket. A kamatot biztosan megkapjuk (míg a hozamot nem). A kamatot százlékban adják meg, vagyis jelnlegi pénzünk adott százalékát kapjuk meg kamatként a jövőben. Ha 10 százalék kamatot ígérnek nekünk, akkor befektetett pénzünk 10 százalékával többet kapunk vissza.
A kamatot évesítve közlik a pénzintézetek. Ezért ha 2 hónapos bankbetétre 12% kamatot ígérnek, akkor a kézhez kapott kamat tőkénk 2 százaléka lesz (egy hónapra 1%). A kamat után ma Magyarországon 20 százalék adót kell megfizetnünk, kivéve, ha tartós befektetési számlán (TBSZ) tartjuk befektetésünket (ekkor 3 év után a kamatadó csupán 10%, 5 év után 0%).
Hozam: befektetésünk nyeresége vagy vesztesége. A hozam lehet negatív is, így előfordulhat, hogy pl. 1 év befektetés után pénzünk kevesebbet ér, mint a befektetési idő elején! Amikor hozamot reklámoznak, akkor a múltbeli átlag hozammal vagy a piaci elvárt hozamokkal számolnak. Senki nem tudja azonban garantálni befektetésünk alakulását a jövőben, ezért biztos hozam nincs. Az elvárt hozam a gazdasági és egyéb tényezők és a piaci szereplők folyamatosan változó döntései határozzák meg. Ha a hozam pozitív, akkor 20% árfolyamnyereség-adót kell fizetnünk a hozam után. Kivéve, ha TBSZ számlán tartjuk befektetésünket (ekkor 3 év után a kamatadó csupán 10%, 5 év után 0%).
A kamat tehát mindig pozitív, a hozam lehet negatív is!