...és nem várhatjuk el, hogy mindenki tisztában legyen a következményekkel.
Egy politikus nyilatkozta (talán nem szóról szóra, de lényegét tekintve ezt) a pórul járt devizahitelesekkel kapcsolatban.
Valóban nem lehet mindenki közgazdász, ne is legyen. A következményekkel viszont a legapróbb részletekig tisztában kell lennie mindenkinek, aki kockázatot vállal, mint ahogy erről sokszor szó esett már. A devizaárfolyamok mozgása nem a legutolsó részletkérdés és egyáltalán nem kíván egyetemi tudást az, hogy végiggondoljuk a kedvezőtlen eseményeket is. Minden esetben szükséges a legrosszabb forgatókönyvvel számolni.
Egy befektetés sikere nagyban múlik a kockázatkezelésen. Nagybefektetők tucatjaitól olvastam, hallottam (legutóbb Sir Richard Bransontól, a kétszáznál is több céget számláló Virgin birodalom megvalósítójától) az "always protect the downside", vagyis ebben a kontextusban a "biztosítsd magad a bukás ellen" jelmondatot. Megkérdezett sikeres tőzsdei befektetők szerint kevesebbszer találják el az árfolyammozgás irányát és többször lőnek mellé. A veszteséget viszont stratégiájuknak megfelelően kezelik, a nyereséget pedig hagyják kifutni.
Mindezt érdemes megfontolni a hitelfelvevőknek. Ma azt halljuk, hogy nincs kockázat a forinthitelben, ami nem teljesen igaz (erről már született egy írás ebben a blogban is). Remélem a ma hitelfelvevői tisztában vannak azzal, amit vállalnak. A tájékozódás pedig nem kerül pénzbe - tanulni, pénzügyi ismeretre szert tenni személeletbeli kérdés.
www.eurosapiens.hu