„Ha el akarod veszíteni barátaidat és pénzüket, vegyél nekik bankrészvényt”, mondta Jonathan Compton, a londoni székhelyű Bedlam Asset Management befektetési vállalat egyik munkatársa. Compton, aki egyben a Touchstone Global Equity vezetője is, csupán egy bank részvényét tartja cége portfoliójában, ez pedig a japán Bank of Yokohama.
Uri Landsman, a New Yorki Platinum Partners hedge fund elnöke szintén tartózkodik a bankrészvényektől. A tőzsdei ralikat rendszerint a bankpapírok vezetik. Landesman mégis azt tartja valószínűnek, hogy a bankpapírok tovább csorognak lefelé Washington miatt. Ő pedig nem hajlandó mindezt bevállalni, szerinte túl nagy a rizikó. „Ha javul a tendencia világszerte és egyértelműek a kilábalás jelei, a pénzügyi szektor is kiveszi majd részét a raliból – mondja -, ám megemészteni a szabályozásban érvénybe lépő változások hosszú távú hatásait nem könnyű, és a pénzügyi szektorral most ez a probléma. A partvonalról figyelem az eseményeket. Túl sok az ismeretlen tényező.”
Természetesen még nem egyértelmű, hogy a válság sebei gyógyulnak. Kína gazdasága egészségesnek tűnik, Európa viszont aggodalomra ad okot a befektetőknek is. „Számos nagy amerikai banknak van kitettsége az európai adósság-kavalkádban”, mondta Chad Morganlander amerikai portfolió-menedzser. „Az európai krízisnek köszönhetően a bankszektor a többinél rázósabb utat fog bejárni.”
Morganlander szerint a bankpapír jó befektetés lehet egy-egy rövidebb periódusra. Ám szerinte legalább további három hónapot kell még arra várni, hogy a Wall Street és Európa sötét fellegei elvonuljanak Compton szerint viszont a bankrészvények még akkor is kimaradnak a piaci raliból, ha az USA lefektette az új szabályozás alapjait. Úgy gondolja, a részvényeket leginkább a vállalati szektor készpénz-állományából végrehajtott felvásárlások húzzák majd fel. A globális cégfúziók híre öröm lesz az ipari és a technológiai vállalatok számára.
A pénzügyi szabályozók világszerte kritikus szemmel nézik majd a bank-összeolvadásokat. Hiszen a nagy, tőkeerős bankok már így is rendkívül nagyok. Compton szerint „a bankok veszélyesek. A kormányok egyértelműen értésükre adják majd, hogy elég volt”.
Landesman egyetért. Az egészségügyi szektor megérett az összeolvadásra és rengeteg cég vesz majd részt benne. „A piac számára az a legfontosabb kérdés, hogy vajon fellendül-e az összeolvadások szekere. Sok-sok ügyletet szeretnénk látni”.
Mindezt fejben tartva Landesman nyugodt lélekkel marad távol a bankpapíroktól. „Sok pénz fog a számlámra csorogni az ipari, egészségügyi cégek papírjaitól, sokkal kisebb kockázat mellett!”
Forrás: www.cnnmoney.com
www.eurosapiens.hu