Peru nem a legvonzóbb befektetési célpont. Az ország fennállása óta nagyrészt fizetésképtelen. 1990-ben az infláció 7500% volt! Mégis, az elmúlt időszakban sikerült hitelezőitől kölcsönt kapni saját devizában. 2006-ban kibocsátották az első, 20 éves lejáratú, egy évvel később pedig 30 éves lejáratú kötvényt saját devizában. Idén pedig 105,2 millió dollár értékű, 32 éves lejáratú kötvényt bocsátottak ki saját devizában. A kötvények hozama 6,9%, ami a magas kockázat ellenére is vonzó a befektetők számára.
Peru nem egyedi példa. A feltörekvő piacok kormányai sorra bocsátják ki saját deviza-kötvényeiket. Következő lépésként kiterjesztették a papírok futamidejét. 2007-ben Peru saját deviza-kötvényeinek 40 százaléka rövid (egy évnél rövidebb) lejáratú volt. 2009-ben ezek aránya már csak 30%. Mexikóban az átlag futamidő másfél évről hét évre emelkedett 2000-2010 között.
Ázsia is csalogatja a hozamra éhes befektetőket. A Fülöp-szigetek adósságcserék sorát hajtja végre: rövid lejáratú kötvényt vásárol hosszú lejáratú papírért cserébe. Ezzel 10 évről 25 évre próbálja kitolni a kötvények futamidejét. Indonéziában a 2011-ben, 2013-ban lejáró kötvényeket júliusban 2031-es lejáratúra cserélték.
Az egyre javuló növekedési kilátásoknak és a fejlett országokénál kisebb államadósságnak köszönhetően az ázsiai és latin-amerikai országok megtehetik, hogy hosszabb lejáratú kötvényeket bocsássanak ki. (Az európai feltörekvőknek ez nem sikerült.)
A lakosság megtakarításaiból tudott vásárolni a kötvényekből. A kisbefektetők száma egyre nő. A nyugdíjreform olyan alapok létrehozásához vezetett, melyeknek hosszú lejáratú, helyi devizában jegyzett kötelezettségeiket fedező eszközökre van szüksége. Peru 32 évre szóló kötvényeinek nagy részét nyugdíjalapok vásárolták. Az intézményi befektetők vásárlása miatt tartanak előrébb a fejlettebb társadalombiztosítási rendszerrel bíró latin-amerikai országok az ázsiai feltörekvőknél hosszú lejáratú adósság szempontjából.
Mindez vonzó a külföld számára is. Mexikóban az adósság negyede külföldi befektetők kezében van. Júliusban a feltörekvő piacok kötvénypiacára az előző év több mint duplája, 21,6 milliárd dollár értékben érkezett pénz. Kérdés, valóban kompenzálja-e a befektetőket a hozam. A térség továbbra is kockázatos marad.
Forrás: The Economist
www.eurosapiens.hu