Tisztul az ég Európa felett
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szerint az európai piacokon enyhülni látszik a helyzet és egyben javasolja a legsebezhetőbb országokat megsegítő pénzügyi program további lefaragását.
A program keretében az EKB államadósság felvásárlásába kezdett májusban. „Amire szükség van a beavatkozás szempontjából (az állampapír-piacon), azt már lényegében megtettük.” Trichet nem gondolja, hogy egy gyengélkedő gazdaság és a nadrágszíj meglazítása újabb válságba sodorja a régiót. Szerinte a befektetők túl borúlátók az utóbbi időkben. Trichet elégedett a Központi Bank pénzügy-politikájával, és továbbra is 1% alatti kamatot javasol több hónap távlatában. A piacok szerinte egyre nagyobb bizalmat tanúsítanak az európai hivatalok válságkezelése iránt.
Az EKB közel 60 milliárd euró (75,6 milliárd dollár) értékben vásárolt Görögország és Portugália államkötvényeiből a program indulása, május 10 óta. A program első hetében ez több mint 16 milliárd euró értékű kötvényvásárlást jelentett. A lendületes kezdés után az összeg azonban heti 4 milliárd euróra apadt Június közepe óta.
A központi bankok államadósság-felvásárlása tabunak számított Európában, különösen Németországban, ahol a központi bank függetlenségének elvesztése és az inflációt gerjesztő pénzkínálat bővülésének rémképe szül félelmeket. Axel Weber, a német szövetségi bank elnöke, egyben az EKB monetáris tanácsának egyik tagja, kezdettől ellenezte a programot, mivel az szakadékot hasíthat az EKB és legnagyobb tagországa között.
Trichet nem határozta meg a program pontos végét, sem a piaci feltételeket, melyek teljesülése esetén lezárulna a program. Vagyis az EKB további kötvényvásárlásokat hajthat végre kisebb tételekben – elemzők szerint még néhány hétig biztosan. Az európai vezetők egyetértettek a 750 milliárd eurós EU-IMF alap létrehozásával. Az alap szintén május 10-én nyitotta meg a csapot, egy napon az EKB kötvény-vásárlásának kezdetével a görög, portugál és spanyol válság enyhítésére. Az angol Bank of England pedig továbbra is 0,5 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot, kiegyensúlyozva az állami kiadások drasztikus lefaragásának hatását.
Trichet nem árult el részleteket a bankokat terhelési próbának alávető stressz-tesztről. Reményei szerint „a teszt bizalomépítő hatással lesz”. Ismeretes, hogy 91 európai bankot tesznek próbára, hogy kiderüljön, mennyire képesek ellenállni megrázó piaci helyzetekben, beleértve egy „duplavé” alakú válságot.
Az EKB elnöke továbbra is arra figyelmeztet, hogy a kilábalás egyenlőtlen lesz. Európa szerényebb mértékben tudott eddig növekedni, mint az Egyesült Államok vagy Kína, India. Az első negyedévben mért 1 százalékos gazdasági növekedés után Európa fellendülésre számíthat. Ennek alapja a régió gazdaságának 30 százalékát produkáló Németország erősödő gazdasága. A legutóbbi felmérés a német exportról és ipari termelésről 6% körüli éves növekedésről számolt be.
Trichet kiemelte Németország teljesítményét csütörtöki beszédében. Az eurózóna egészét tekintve pedig biztató, az elsőnél sokkal jobb második negyedévről tett említést. Ezúttal nem beszélt újabb mélypontról vagy stagnálásról.
Forrás: The Wall Street Journal
www.eurosapiens.hu