A hozamok távoli országokba csábítanak
Hajtóvadászat egy újabb buborékra? Az áldozat lehet az arany, ami újabb és újabb csúcsokat döntöget. Akárcsak az internetes cégek részvényei, már az aranyat sem valós mércével mérik.
A másik áldozat a feltörekvő piacok csoportja lehet. A fejlődő országokban összegyűlt tőke idén már fürdött a mézesbödönben, amikor az MSCI index november 25-én 73 százalékos pluszban tartózkodott. De mi a helyzet a feltörekvő piacok adósságaival?
A hitelpiaci válság megmutatta, hogy ezek a fejlődő országok nem csak a világgazdaság motorjai, hanem a fiskális politika mintapéldái is. (Technikailag Dubai nem tartozik a feltörekvő piacok közé). A bankok megmentése, a váratlanul lesujtó recesszió valamint egyéb gazdasági tényezők némely fejlett országot a GDP 10 százalékánál nagyobb veszteségbe sodort. Ilyen a világháború óta nem fordult elő!
Matt King, a Citigroup egyik elméje rámutatott, hogy az IMF adatai szerint a 20 vezető ország GDP-arányos adóssága kétszer akkora, mint a 20 legjobban teljesítő feltörekvő országé. 2014-re pedig háromszoros különbségre számíthatunk!
A nullához közeli kamatok Amerikában, Európában és Japánban csalogatni kívánják a befektetőket. A jelen válság azonban okot adott a befektetők számára, hogy kételkedjenek a fejlett országok piacaiban, és másutt, történetesen a feltörekvő országokban keressenek lehetőséget.
Az amerikai kormány az erős dollár szükségéről beszél, de nem sokat tesz érte. A laza amerikai monetáris politikát honosítva (mint a pénznemüket a dollárhoz igazító országok) a feltörekvő piacok is buborékkal találhatják szemben magukat. Az pedig vonzza majd a spekulánsokat. És ha a buborékot kamatemeléssel próbálják megfékezni, devizájuk még kívánatosabb lesz a hozamra éhes befektetők számára.
Nos, a trend már kialakulóban van. Az EPFR Global elemzőcég szerint a feltörekvő piacok kötvényeibe októberben a legnagyobb mértékben áramlott friss tőke 1995 óta (a cég azóta gyűjt adatokat).
Az Ashmore cég alapkezelője, Jerome Booth szerint azonban szó sincs buborékról. A világ egy jelentős átrendeződés szemtanúja lehet. A globális GDP 50 százalékát produkáló fejlődő országok alulsúlyozottak a befektetők portfoliójában.
A feltörekvő piacok adósságait finanszírozni nem teljesen ugyanaz, mint ottani részvényekbe, alapokba fektetni. A feltörekvő piaci kötvények között a befektetők számára kevésbé vonzó országok (például Kína, India) alulsúlyozottak a kedvelt Venezuelához vagy Libanonhoz képest. További kérdés, hogy a kötvényt adott ország kevésbé likvid pénznemében érdemes-e vásárolni a magasabb hozam reményében? Figyelmen kívül hagyva Brazília pénzügyi történelmét, a helyi devizában kibocsátott kötvény 11,8 százalékos hozamot ígér, aminek ma szinte lehetetlen ellenállni!
Forrás: The Economist (fordítás: Kolta Péter - eurosapiens.hu)