Két évvel a válság kibontakozása után az amerikai bankok végre enyhítenek lakossági és vállalati hitelpolitikájukon. Csakhogy nincs akkora igény a hitelre, mint azt gondolnánk.
A válság során a bankokat a gazdasági fellendülés lassításával vádolták a hitelkihelyezések szigorítása miatt. Amíg a nagy cégek kötvénykibocsátással juthattak kölcsönhöz, a kisvállalkozások és a lakosság sorsa a hitelintézetektől függött. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerint a bankok óvatosan ugyan, de kiterjesztik hitelezési gyakorlatukat. A közeljövőben viszont ez nem segít sokat Amerika gazdasági növekedésében.
2006 óta először tapasztalható, hogy kisvállalkozások könnyebben jutnak hitelhez. Az amerikai bankok közel egyötöde lazított hitelpolitikáján a Fed júliusi felmérése szerint. Az utóbbi fél évben pedig a közép- és nagyvállalatok számára is enyhítettek szigorú feltételeiken.
Mindez jó hír kell, hogy legyen. A jelentés azonban rávilágít Amerika gazdasági betegségeire. Hitel van, igénylő nincs! A hitel iránti kereslet a megkérdezett bankok 30 százaléka szerint kis mértékben nőtt, 61 százaléka szerint nem változott, 9 százaléka szerint pedig csökkent az elmúlt három hónapban.
A gazdasági mutatók szerint a fogyasztók elfáradtak. A válságot megelőző években túl sokat költöttek ingatlanra, gépjárműre. A mai fogyasztó viszont inkább megtakarít vagy törleszt, nem költi újabb vásárlásra, kacatokra pénzét. A hitelkártya-tartozás az elmúlt nyolc év mélypontjára csökkent, az előző évhez képest pedig 13 százalékkal alacsonyabb. A megtakarítások összege 6,4 százalékkal nőtt, ami a 2007-ben jegyzett megtakarítások közel háromszorosa!
A Fed jelentése azt sugallja, a tengerentúlon egyre kevésbé gondolnak a hitelre megoldási lehetőségként. Az amerikai fogyasztó az a gyermek, aki sokat evett és elrontotta a gyomrát. Ha pedig kedvenc ételét nyújtod neki aranytálcán, köszöni, nem kér belőle.
Forrás: Cnn
www.eurosapiens.hu