Apósom szerint a kötvénynél nincs jobb biztonság/hozam tekintetében, és bukni sem lehet rajta (apósom mindent tud mindenről :-).
Nos, akkor minden pénzeden vegyél államkötvényt, holnap! - javasoltam. Lássuk mi történt volna, ha így is tett volna:
A hozam/árfolyam páros eleinte megtévesztő módon ingázik. Ha a kamatláb nő, az árfolyam csökken és fordítva. Nézzünk egy példát! 10 évre vásárolunk kötvényt évi 10 százalékos kamatra. 3 év múlva a piaci kamatok (pl. a bankbetét kamatai) évi 12 százalékot ígérnek. Vagyis a mi 10 százalékos kötvényünk relatíve kevesebbet ér, árfolyama csökken. Újabb 3 év múlva a piaci kamatláb 8% lesz, kötvényünk felértékelődik. Ha esnek a hozamok, annak jó, aki előtte időben vásárolt a kötvényből. Ha nőnek a hozamok, jó beszállópont alakulhat! A változó kamatozású kötvények nettó árfolyama (jelenértéke) stabil, a kamat a piaci árfolyamokhoz igazodik bizonyos időszakonként (pl. félévenként).
Apósomnak üzenem :-) Lehet rosszkor kötvényt venni, rosszkor eladni; jókor kötvényt venni, rosszkor eladni; és természetesen jókor venni is és jókor eladni. Ha kivárjuk a futamidő végét, akkor persze biztosan megkapjuk a kamattal növelt pénzünket.
Végül egy vicc egy régi korszakból, André Kostolány egyik könyvéből:
-Uram, van százezer forintom, mit tegyek vele?
-Fektesse bankbetétbe!
-Ott nem veszik el a pénzem?
-Dehogy, hiszen a bank garanciát vállal rá!
-És ha a bank tönkremegy?
-A bankra a magyar állam nyújt garanciát!
-És ha a magyar állam csődbe jut?
-A magyar államra a Szovjetunió vállal garanciát.
-És ha a Szovjetunió is összeomlik??
-Na de Uram, Önnek az nem érne meg százezer forintot?
:-))