A forinthitel látszólagos biztonságot ad - drágán
Augusztus 16 óta a lakosság devizahiteleik után nem jegyezhet be jelzálogjogot. Ezzel megszűnt a devizahitelezés a lakosság számára (vállalatok vehetnek fel továbbra is devizahitelt). Marad a forinthitel. Fizetésünket zömmel forintban kapjuk, nem kell konverziós költségtől tartanunk, nincs árfolyamrizikó, kiszámítható a törlesztés.
Így viszont a legdrágább ajánlatok közül lehet csak választani. A forinthitel THM-mutatója jelenleg 2-3 százalékkal drágább a devizahiteleknél. A jegybanki alapkamat várhatóan emelkedik, ami nem kedvez a forinthitelnek. Mivel pedig Magyarországon előbb-utóbb euróval fizetünk, keresetünket is euróban kapjuk, a futamidő nagy részét euróban kell majd fizetni.
Érdemes megjegyezni, hogy márciustól devizahitelt már csak 40 százalékos önerővel lehetett felvenni, ezzel kellően biztonságos lett a devizahitelezés. A devizahitel összegét a bank forintra váltja és deviza-vételi árfolyamot alkalmaz, törlesztéskor viszont a befizetett forintösszeget deviza-eladási árfolyamon számítja. Úgy, hogy valójában nem történik devizamozgás. Hamarosan azonban az Országgyűlés elé kerül az a tervezet, miszerint a bank középárfolyamon köteles számítani a konverziót – a devizahitelesnek ez nagy könnyebbség!
A devizahitel megszüntetése látszólagos biztonságot ad – de drágán. A tájékozott, pénzügyekben tudatos hitelfelvevő számol a kockázatokkal és a legrosszabb forgatókönyvvel is, az ajánlatokban nem csak a kedvező lehetőséget látja. Számára rossz hír a devizahitel eltűnése a hazai palettáról.
Kockázatok tehát a forinthitelben is vannak. Mérjük fel azokat alaposan, tájékozódjunk és legyünk tudatosak pénzügyeinkben.
www.eurosapiens.hu